Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 04:38   Güncelleme : 31-05-2021 04:38

Üretmek Sizden, % 75 Hibe Destekli Sertifikalı Nohut Ve Kuru Fasülye Tohumu Vermek Bizden

​ Sayın Valimiz Mehmet Ali ÖZKAN, İl Müdürümüz  Orhan KAYA, İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürleri ve Ziraat Odası Başkanı , Çiftçilerimizin  katılımıyla; Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen ve İl Müdürlüğümüzce yürütülen  ”Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında Sertifikalı Azkan nohut ve Doruk Kuru fasülyesi dağıtılmıştır

Üretmek Sizden, % 75 Hibe Destekli Sertifikalı Nohut Ve Kuru Fasülye Tohumu Vermek Bizden

Sayın Valimiz Mehmet Ali ÖZKAN, İl Müdürümüz  Orhan KAYA, İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürleri ve Ziraat Odası Başkanı , Çiftçilerimizin  katılımıyla; Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen ve İl Müdürlüğümüzce yürütülen  ”Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında Sertifikalı Azkan nohut ve Doruk Kuru fasülyesi dağıtılmıştır. Toplam proje Tutarı 1.018.063 TL.dir

 Sayın Valimiz Mehmet Ali ÖZKAN  Tohum Dağıtım Töreninde yaptığı konuşmasında;  İlimiz merkez  ve İlçelerinde 236 çiftçiye Sertifkalı  50.000kg. Azkan Nohut Tohumu ve 6.000 kg Doruk Kuru fasulye  tohumu  % 75  hibe destekli olarak dağıtılarak , 6.000 dekar  Nadas ve Atıl Tarım arazisinin üretime kazandırılması İlimiz için  önemli bir kazanç olduğunu belirterek, Rahmetli ozanımız Neşat ERTAŞ’ın söylediği gibi ‘ Ask ile çalışan yorulmazmış, Bu üreticilerimiz aşk ile çalışıyor, başka türlü tarım yapılamaz diyerek, üreticilerimizi  her şartta yalnız bırakmayan Tarım ve Orman Bakanına, İl Müdürü Orhan KAYA  ve personeline teşşekur etmiştir..

             

İl Müdürümüz Orhan KAYA yaptığı konuşmasında; Türkiye’de yetiştirilen 8 çeşit baklagil arasında İlimizde en fazla üretimi yapılanlar Nohut, kuru fasulye ve mercimektir. Yemeklik tane baklagiller önemli protein kaynağı olmaları sebebiyle özellikle gelişmekte olan ülkeler için ayrıcalıklı yere sahiptirler. Uzun yıllardan beri insan beslenmesinde kullanılmaktadır. Tohumlarında yüksek oranda protein içerdiği, A, B, D vitaminlerince zengin besin kaynağıdır.   Kurak ve yarı kurak alanlarda nohut ve mercimeğin, sulu alanlarda ise fasulyenin ekim nöbetine girmesi, azotun bir kısmının toprağa kazandırması nedeniyle  birim alandan elde edilen verimin arttırılması, açısından önemlidir.  

İlimizde toplam tarım arazisi 113.180 ha.’dır. Ekilen tarım  arazisi miktarı, 32.500 ha, Nadas alanı 15.735 ha ekilmeyen alan 64.945 ha.’dır.  Dağıtılan sertifikalı tohumluklarla,  sertifikalı tohum kullanımı yaygınlaştırılacağı gibi atıl tarım arazilerinin ekimi yapılarak Baklağil üretiminin artırılması amaçlanmaktadır dedikten sonra Sayın Bakanımıza Sayın Valimize desteklerinden dolayı teşşekür ederek, Üreticilerimize  bereketli, çok kazançlı bir üretim sezonu geçirmelerini diledi.