Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 02:45   Güncelleme : 01-06-2021 02:45

Tunceli’de Yılbaşı Öncesi Gıda Denetimleri Gerçekleştirildi

​ Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb

Tunceli’de Yılbaşı Öncesi Gıda Denetimleri Gerçekleştirildi

Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb. aşamalarındaki tüm resmi kontroller 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” na göre Bakanlığımızca yürütülmektedir.

Yılbaşı nedeniyle sahte/ kaçak alkollü içki satışı ve tüketimini engellemeye yönelik İl Emniyet Müdürlüğü, Tunceli Defterdarlığı ve Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ekiplerince denetimler sıklaştırılmış; ayrıca tüketiminin artması beklenen kuruyemiş, pastacılık ürünler, unlu mamuller başta olmak üzere tüm gıda ürünlerine yönelik 5996 sayılı Kanun kapsamında İl Müdürlüğümüzce denetimler yapılmıştır.

İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Görevlilerince 2020 yılı içerisinde ilimiz genelinde 2560 gıda denetimi gerçekleştirilmiş, yapılan denetimlerde gıda işletmelerinin 5996 sayılı Kanun kapsamındaki faaliyetleri,  yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik alınan tedbirler, halk sağlığının korunması ve haksız rekabetin önlenmesine yönelik resmi kontroller gerçekleştirilmiştir. Uygunsuzluk tespit edilen resmi kontrol ve numune sonuçlarına binaen 5996 sayılı Kanun kapsamında idari yaptırımlar uygulanmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığımızın Alo 174 Gıda Hattı ile Whatsapp İhbar Hattı (0501 174 0 174) vatandaşlarımızın ihbar, şikayet, soru ve sorunlarına ilişkin 7/24 hizmet vermektedir. 

Halkımızın yeni yılını kutlar, 2021 yılının sağlık ve huzur getirmesini dileriz.