Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 06:44   Güncelleme : 01-06-2021 06:44

TUNCELİ’DE ALKOLLÜ İÇKİ DENETİMLERİ YAPILDI

​Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb

TUNCELİ’DE ALKOLLÜ İÇKİ DENETİMLERİ YAPILDI

​Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb. aşamalarındaki tüm resmi kontroller 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” na göre Bakanlığımızca yürütülmektedir.

 5996 sayılı Kanun’un verdiği yetki çerçevesinde, halk sağlığının korunması ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla sahte alkollü içkilerin üretim ve satışının bertaraf edilmesi için 05.11.2020 tarihinde ülke genelinde eş zamanlı olarak alkollü içki denetimleri gerçekleştirilmiştir.

Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonu, İl Emniyet Müdürlüğü ile Tunceli Defterdarlığının iş birliğinde ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren Market, Büfe, Otel, Lokanta-Restaurant ve Eğlence yeri gibi alkollü içki satış ve tüketiminin yapıldığı işletmelerde resmi kontroller yapılmıştır.

İl Müdürlüğümüzce yürütülen gıda denetimleri yıl boyunca aralıksız olarak sürdürülmekte olup, Tarım ve Orman Bakanlığımızın Alo 174 Gıda Hattı ile Whatsapp İhbar Hattı (0 501 174 0 174) vatandaşlarımızın ihbar, şikayet, soru ve sorunlarına ilişkin 7/24 hizmet vermektedir.