Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-06-2021 01:47   Güncelleme : 15-06-2021 01:47

Tunceli Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

​             Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi TUNÇ’un moderatörlüğünde ilimizin tarım ve hayvancılık konularıyla ilgili sektör toplantısı gerçekleştirildi

Tunceli Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

            Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi TUNÇ’un moderatörlüğünde ilimizin tarım ve hayvancılık konularıyla ilgili sektör toplantısı gerçekleştirildi. Sektör toplantısına Tunceli Valimiz Sayın Mehmet Ali ÖZKAN, Munzur Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ubeyde İPEK,  AK Parti İl Başkanı Sayın Dr. Sercan ÖZAYDIN, Bakanlığımıza bağlı kuruluş Müdürleri, BSÜGM Yardımcısı Sayın Mehmet Nuri YILMAZ, HAYGEM Daire Başkanı Sayın Adem BÖLÜKBAŞI, BÜGEM Mera Daire Başkanı Sayın Davut ÖZGÜR, TRGM Yardımcısı Sayın Bekir ENGÜRÜLÜ, İl Müdürümüz Sayın Orhan KAYA, TARSİM Bölge Müdürü Sayın Bülent ZELYURT, Meteoroloji 13. Bölge Müdürü Sayın Ömer Faruk KAYA, Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, İlçe Müdürlerimiz ve STK temsilcileri ve üreticilerimiz katıldı.

            İlimizdeki tarım ve hayvancılık alanlarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali ÖZKAN tarım ve hayvancılık alanındaki genel durum değerlendirmesi yaptı. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi TUNÇ ise Tunceli’nin tarım sektörü ile ilgili sorunlarını ele alarak açıklamalarda bulundu. Daha sonra sözü sektör temsilcilerine ve üreticilerimize vererek sorunları dinledi. STK’lar ve üreticiler tarım ve hayvancılık ile ilgili olarak sorunları ve eksiklikleri dile getirerek taleplerini ilettiler.

Toplantının sonunda değerlendirmede bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi TUNÇ, ülkemizde yaşanan kuraklıktan dolayı üreticilerin sıkıntı yaşadığını, bunun için Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi çiftçilerimize destek ödemesi yapılacağını söyledi.

            Daha sonra konuşmalarında yayların ve meraların erken otlatılmasının önüne geçilmesi için ön yaylaların kullanılması sonrasında ana yayların kullanılması için planların yapılması bu konularda Üniversitelerin araştırma konusu (Islah-Dinlendirme-Münavebe) yapılarak önümüzdeki süreçler için önlem alınması gerektiğini belirtti. Meraların kapasitelerinin arttırılması ve genişletilmesi, Islah ve benzeri tüm konularda yapılan tüm projeleri destekleyeceklerini belirtti.

            Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi TUNÇ, Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali ÖZKAN’ a tarım ve hayvancılık konuları ile ilgili yakın ilgi ve alakasından ayrıca sektöre vermiş olduğu desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti ve sektörel toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.