Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-07-2021 02:29   Güncelleme : 03-07-2021 02:29

Tunceli Ayçiçeği İle Bereketlendi

​ İlimiz Mazgirt İlçesi Akpazar Ovasında Bakanlığımız tarafından yaptırılan Akpazar Ovası Pompaj Sulaması ve Basınçlı Sulama Sistem Desteklemeleri ile Ayçiçeği ekimi çiftçinin yeni gözdesi haline geldi

Tunceli Ayçiçeği İle Bereketlendi

İlimiz Mazgirt İlçesi Akpazar Ovasında Bakanlığımız tarafından yaptırılan Akpazar Ovası Pompaj Sulaması ve Basınçlı Sulama Sistem Desteklemeleri ile Ayçiçeği ekimi çiftçinin yeni gözdesi haline geldi.

İlimiz Valisi Sayın Mehmet Ali ÖZKAN, Emniyet Müdürü Sayın Yılmaz DELEN ve İl Müdürümüz Sayın Orhan KAYA’nın yerinde yapmış oldukları çiftçi ziyaretinde Valimiz Sayın Mehmet Ali ÖZKAN yapmış olduğu konuşmasında “Bu yıl kurak geçen üretim sezonunda gerek Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan pompaj sulaması gerek Kırsal Kalkınma Kapsamında Basınçlı Sulama Sistemleri destekleri ile kuru olan araziler sulu tarıma kazandırıldı. Bu durum üreticilerimize ürün deseninde çeşitliliklerinin artmasına ve özellikle Ayçiçeği tarımının yaygınlaştırılmasına olanak sağlamıştır. Bu bakımdan 4000 dekarın üzerinde ekim faaliyeti başlatan çiftçilerimize bereketli hasat diliyor, yine bu üretimin gerçekleştirilmesi noktasında yayım çalışmaları yürüten ve çiftçilerimize her türlü desteği sunan İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze başta İl Müdürümüz Sayın Orhan KAYA ve tüm personele tebriklerimi sunuyorum” dedi.

Bakanlığımız tarafından yaptırılan Akpazar Ovası Pompaj Sulaması projesi kapsamında toplamda 16.370 dekar tarım arazine sulama imkanı sağlayan tesisle birlikte Bakanlığımız tarafından uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımları kapsamında %50 hibe desteğiyle Tarla İçi Basınçlı Sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasıyla bölgedeki sulanabilir tarım arazilerinin tamamına yakınında aktif olarak üretim devam etmekte olup, yaygın olarak Ayçiçek, Şekerpancarı, Yonca, Çerezlik kabak ve münferit sebze üretimi gerçekleştirilmektedir.

Hem dünyada hem de ülkemizde küresel ısınmanın getirdiği kuraklığın etkileri daha fazla hissedilmeye başlanmıştır. Yağışların düzensizliği ve su kısıtının yarattığı olumsuzlukların en aza indirilmesi için mevcut suyun tasarruflu kullanımı önem arz etmektedir. Bu doğrultuda yüzey sulama yöntemleri yerine basınçlı sulama yöntemlerine geçiş hem suyun tasarruflu kullanımını sağlayacak hem de birim alandan verimi arttıracaktır.  

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen ve Bakanlığımızca da %50 hibe desteği verilen   Modern Basınçlı Sulama Sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması ve  daha kaliteli, pazar isteklerine uygun üretim yapılmasının yanında, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi öncelikli hedefimiz olup doğrudan veya dolaylı yapılan tüm tarımsal desteklemelerle üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.