Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-06-2021 22:16   Güncelleme : 28-06-2021 22:16

Tarım Ve Orman Bakanımız Tunceli’de

​ Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr

Tarım Ve Orman Bakanımız Tunceli’de

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ 23.06.2021 tarihinde Tarım Sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek yapılan ve yapılacak olan çalışmalar ve destekler ile İlimize yönelik taleplerin değerlendirilmesi amacıyla İlimizi ziyaret etti.

İlk olarak Tunceli Valiliğini ziyaret edip temaslarda bulunan Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ daha sonra İlimizin Tarım Sektör Temsilcileriyle Sektör Buluşması toplantısında bir araya geldi. Toplantıya Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ve Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi TUNÇ’un yanı sıra; Sayın Valimiz Mehmet Ali ÖZKAN, Vali Yardımcılarımız, Munzur Üniversitesi Rektörü, AK Parti ve MHP İl Başkanları, İl Müdürümüz Sayın Orhan KAYA, Bakanlığımıza bağlı Genel ve Bölge Müdürleri ve sektör temsilcileri katılım sağladı.

Sektör toplantısında İlimize yönelik Müjdeler veren Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ konuşmasında; “Bitkisel üretim noktasında 5 yeni proje başlatıyoruz. 5 bin 600 dekar alanda fasulye ve nohut ekilişi, 10 bin dekar alanda buğday ekilişi, 6 dekar alanda yonca, korunga, yulaf ekilişi ve 45 bin dekar alanda da mera ıslah projesi yapacağız.

Tüm Tuncelililere sesleniyorum, kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme kapsamında bize ne proje verirlerse bu projelerin eksiği olmadığı sürece destek alacaklardır. Ceviz, badem bahçelerinin kurulması, 10 tane bal ormanı kurulması, yine yem bezelyesi ekilişleri, 630 dekar alanda ve yaylalarımızda yaylacılık merkezlerinin oluşturulması ile bu yaylalar ve meralardaki yollar konusunda bunların suvatlarının yapılması ve şartlarının iyileştirilmesi konusunda ilimize destek olacağız.

Hayvancılık alanında da desteklerinin süreceğini vurgulayan Pakdemirli, Çiftçilerimize bu yıl 100 süt sağım makinesini yine 25 süt soğutma tankını dağıtılacağını ifade edip Bedava suni tohumlama hizmeti başlayacak,  Düve alım desteği için yine 45 üreticimize 1,5 milyon lira civarında bir hibe vereceğiz. Tunceli’de Akkaraman koyununu soy kütüğü kapsamına dâhil ediyoruz. Anaçlara 100, koç ve teke olanlara da 500 lira destek vereceğiz. Arı üreticilerimizin alet ve ekipman alımına hibe veriyoruz. 

Ormancılık noktasında yaklaşık 2 milyon fidanı da kentte üreteceklerini kaydeden Pakdemirli, 400 bin lira civarında olan ve orman köylüsüne verilen ORKÖY kredi desteğini de 2 milyon liraya çıkardıklarını anımsattı.

Sulama alanındaki çalışmalara da değinen Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sulama alanında tam yarım milyarlık 9 müjdemiz var.

Burada 2 bin dekarın üzerinde bir arazi sulaması var. Ovacık Havaçor regülatörü ve sulamasını yatırım programına teklif ediyoruz. Burada da 30 bir dekar üzerinde modern sistemli bir sulama söz konusu. Bu da aşağı yukarı 150 milyon liralık bir yatırım. Cevizlidere Barajı sulamasının projesini tamamlıyoruz. Akpazar sulamasında da güneş enerji sistemi kuruyoruz. 17 bin dekar arazi enerji maliyeti olmadan basınçlı borulu sistemle sulanacak. Kaçarlar Göleti sulamasının eksiklerini tamamlayarak 6 bin 130 dekar alanda bunu da hizmete alıyoruz.” Dedi.

            Toplantıda sektör temsilcileri Bakanlığımızın uyguladığı Proje ve desteklerden ötürü memnuniyetlerini dile getirerek bu noktada kendilerine fedakârca ve özveri ile her anlamda destek sunan başta İl Müdürümüz Sayın Orhan KAYA nezdinde İl Müdürlüğümüz personellerine teşekkürlerini ilettiler. Bu noktada Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’de memnuniyetini dile getirerek 7/24 gece-gündüz şekilde her an TUNCELİ’de olduğu gibi Ülkemizin her yerinde bağlı Kurum Kuruluş ve Müdürlüklerimizin tüm personelleriyle Milletimizin hizmetinde olduklarını ifade etti.

 

.