Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-10-2021 01:19   Güncelleme : 08-10-2021 01:19

Sertifikalı Hububat Ve Yem Bitkileri Tohum Dağıtımı Gerçekleştirildi

​ Sayın Valimiz Mehmet Ali ÖZKAN, İl Müdürümüz Orhan KAYA, İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürleri, Teknik Personelimiz, Kovancılar T

Sertifikalı Hububat Ve Yem Bitkileri Tohum Dağıtımı Gerçekleştirildi

Sayın Valimiz Mehmet Ali ÖZKAN, İl Müdürümüz Orhan KAYA, İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürleri, Teknik Personelimiz, Kovancılar T.K.K Müdürü,  Sanayii ve Ticaret Odası Başkanı,  Ziraat Odası Başkanı, Çiftçilerimizin katılımıyla Sertifikalı Hububat ve Yem bitkileri tohumu dağıtım töreni gerçekleştirilmiştir.

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen ve İl Müdürlüğümüzce yürütülen  ”Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ kapsamında % 41 hibeli olarak 383.450 Kg. Sertifikalı hububat ( Buğday, Arpa ) dağıtımı yapılarak, 19.500 da alanda ekimi gerçekleştirilecektir. Yine Mera ıslah ve Amejman projesi kapsamında, %50 hibeli olarak 121.925 kg. Sertifikalı Yem bitkisi tohumu  ( Yonca, Korunga, Macar fiği, Yem bezelyesi, Karma yem bitkisi) olarak dağıtımı yapılarak 11.920 da alanda ekimi gerçekleştirilecektir.

 Sayın Valimiz Mehmet Ali OZKAN Sertifikalı Hububat ve Yem bitkisi Tohum Dağıtım Töreninde yaptığı konuşmasında;  Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanımızın İlimize kaynak ayırmasının neticesinde bu tür projelerle üreticimizin desteklenmesinden duyduğu memnuniyetini belirterek, Ayrıca Su stresi bir ülke konumunda bulunmamız nedeniyle Finansal kaynağı DAP idaresi Başkanlığınca karşılanacak olan Yağmurlama ve Damla sulama projelerinin ilimizde yapılması için girişimde bulunacağını belirterek üreticilere bereketli bir üretim sezonu geçirmeleri temennisinde bulunarak, Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere üreticilerimizi her şartta yalnız bırakmayan Sayın Tarım ve Orman Bakanına, İl Müdürümüz Orhan KAYA ve personeline teşekkür etmiştir

İl Müdürümüz Orhan KAYA yaptığı konuşmasında; İlimizde toplam tarım arazisi 113.180 ha.’dır. Ekilen tarım arazisi miktarı, 32.500 ha, Nadas alanı 15.735 ha ekilmeyen alan 64.945 ha.’dır.  Tarım arazilerinin etkinleştirilmesi projesi kapsamında ekilmeyen tarım ve Nadas arazilerinin ekim yapılmasıyla hububat ekim alanlarının arttırılması ve sertifikalı tohum kullanımı ile birlikte verim artışına neden olduğu gibi,  çiftçilerimizin geliri de artacaktır. Ayrıca ilimiz önemli bir küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığına sahiptir.  Yem bitkisi ekiliş alanlarının artırılmasıyla ilimizin kaba Kaba yem ihtiyacı da karşılanacaktır,  diyerek İl Müdürlüğü olarak devamlı bu tür projelerle üreticilerimiz desteklenecektir dedi.

Burmageçit ve Çimenli köyü muhtarları yaptıkları konuşmalarında; Bu projelerin gerçekleşmesinde Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza ve Sayın Valimize, Tarım ve Orman İl Müdürüne ve Personeline teşekkür etmişlerdir.