Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-11-2021 16:45   Güncelleme : 01-11-2021 16:45

KKYDP EKONOMİK ALTYAPI-MAKİNE EKİPMAN HİBE DESTEK POGRAMI BAŞVURUSU BAŞLADI

KKYDP EKONOMİK ALTYAPI-MAKİNE EKİPMAN HİBE DESTEK POGRAMI BAŞVURUSU BAŞLADI

KKYDP EKONOMİK ALTYAPI-MAKİNE EKİPMAN HİBE DESTEK POGRAMI BAŞVURUSU BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığımızca uygulanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ No: 2020/25  (D.T. 2021/35)  gereği hazırlanan Uygulama Rehberi Bakanlığımızın ilgili web sayfalarında yayımlanmıştır.

Program başvuruları ilgili uygulama rehberinin yayımlandığı 31.10.2021 tarihinde başlamış olup 17.12.2021 tarihinde sona erecektir.

*Ekonomik Altyapı Programı( B grubu) kapsamında; Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, Bilişim sistemleri ve eğitimi (Akıllı tarım sistemleri), El sanatları ve katma değerli ürünler, İpekböceği yetiştiriciliği, Su ürünleri yetiştiriciliği, Tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için birincil ve ikincil üretim yatırımlarını kapsayan elektrikli olmayan traktörler ve biçerdöverler hariç makine parkları, Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yatırımları destek kapsamında değerlendirilecektir.

Ekonomik Altyapı Programı kapsamında Yatırım Konusu, Yatırım niteliği ve başvuru sahibine bağlı olarak hibeye esas proje tutarı 20.000-TL ile 600.000 TL arasında değişmekte olup, Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50’si oranındaki tutarı ve KDV’nin tamamını başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür.

*Makine-ekipman Desteği (A grubu) kapsamında ise; uygulama esaslarına ait ekte yer alan makine-ekipmanların alımı noktasında başvuru yapılmakta olup başvurularda uygulama esaslarında yer alan kriterler ve referans fiyatlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Makine-ekipman Programı kapsamında Yatırım Konusu, Yatırım niteliği ve başvuru sahibine bağlı olarak hibeye esas proje tutarı 300.000 TL’ye kadar olup, Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50’si oranındaki tutarı ve KDV’nin tamamını başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür.

 

Program ile ilgilenen gerçek ve tüzel kişiler, başvurularını “www.tarimorman.gov.tr” (https://edys.tarim.gov.tr/Tarim/onlinebasvuru.aspx?tip=3) girişinden hibe başvurusu için üyelik kaydı yapılır. Sistemden gelecek otomatik aktivasyon) internet adresinden yaparlar.

 

İlimiz yatırımcılarının hibe desteklerinden azami şekilde faydalanmalarını sağlamak ve program hakkındaki uygulamalar konusunda ilimizdeki yatırımcılara yardımcı olmak üzere İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesi bünyesinde oluşturulan “İl Proje Yürütme Birimi” tarafından yatırımcılarımıza gerekli bilgi desteği sağlanacak olup; Programın İlimiz üretici ve yatırımcılarına hayırlı olmasını dileriz.

31.10.2021 tarihinde güncellenen Ekonomik/Altyapı Uygulama Rehberi ve eklerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

EKONOMİK YATIRIMLAR

Uygulama Rehberi için Tıklayınız

Uygulama Esasları için Tıklayınız

Başvuru Formu için Tıklayınız

İşletme Planı için Tıklayınız

Uygulama Rehberi Ekleri için Tıklayınız

 

 EKONOMİK ALTYAPI YATIRIMLARI

Uygulama Rehberi için Tıklayınız

Uygulama Esasları için Tıklayınız

Başvuru Formu için Tıklayınız

İşletme Planı için Tıklayınız

Uygulama Rehberi Ekleri için Tıklayınız

 

Proje Başvurunuzu;

https://edys.tarim.gov.tr/tarim/onlinebasvuru.aspx yapabilirsiniz.