Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 02:45   Güncelleme : 01-06-2021 02:45

KKYDP Başvuruları Başladı

​ Tarım ve Orman Bakanlığımızca uygulanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ (Tebliği No: 2020/24) gereği hazırlanan Uygulama Rehberi Bakanlığımızın ilgili web sayfalarında yayımlanmıştır

KKYDP Başvuruları Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığımızca uygulanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ (Tebliği No: 2020/24) gereği hazırlanan Uygulama Rehberi Bakanlığımızın ilgili web sayfalarında yayımlanmıştır.

Program başvuruları ilgili uygulama rehberinin yayımlandığı 07.12.2020 tarihinde başlamış olup 09.04.2021 tarihinde sona erecektir. Program kapsamında; tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni  tesislerin yapımı, mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenilenmesi, yönelik kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı konularında yatırım yapacak üretici ve yatırımcılarımız başvuruda bulunabilirler.

Yatırım Konusu, Yatırım niteliği ve başvuru sahibine bağlı olarak hibeye esas proje tutarı 250.000-TL ile 3.000.000 TL arasında değişmekte olup, Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50’si oranındaki tutarı ve KDV’nin tamamını başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür.

Yatırımcılar İlgili Tebliğ ve Uygulama Rehberinde belirtilen usul ve esaslara göre hazırladıkları başvuru dosyalarının girişini elektronik ağ ( https://edys. tarim.gov.tr/tarim/onlinebasvuru.aspx )  üzerinden yapacaklardır.

İlimiz yatırımcılarının hibe desteklerinden azami şekilde faydalanmalarını sağlamak ve program hakkındaki uygulamalar konusunda ilimizdeki yatırımcılara yardımcı olmak üzere İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesi bünyesinde oluşturulan “İl Proje Yürütme Birimi” tarafından yatırımcılarımıza gerekli bilgi desteği sağlanacak olup; Programın İlimiz üretici ve yatırımcılarına hayırlı olmasını dileriz.