Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-06-2021 01:47   Güncelleme : 15-06-2021 01:47

HİZMET BİNAMIZIN AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

​          Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yeni hizmet binası açılış töreni 11

HİZMET BİNAMIZIN AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

         Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yeni hizmet binası açılış töreni 11.06.2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi TUNÇ, Tunceli Valisi Sayın  Mehmet Ali ÖZKAN, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Sayın Turgay ARAS, 4´üncü Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Sayın  Yılmaz USTAOĞLU, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın  Ubeyde İPEK, İl Emniyet Müdürü Sayın  Yılmaz DELEN, İl Jandarma Komutanı Sayın Durali CEYLAN, Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Orhan KAYA, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, Tarım Orman Personelleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılışında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan KAYA, yeni hizmet binasının 6 bin 750 metre kapalı alan üzerine kurulduğunu, 13 milyon TL’ye yapılan binanın Tunceli’ye yapılan büyük yatırımlardan biri olduğunu söyledi. Binanın yapılışında desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere Sayın Bakanımız Dr.

Sayın  TUNÇ, “Pandeminin olumsuz şartlarına ilave olarak, bu yıl bir kuraklık problemi yaşıyoruz. Bütün ülkemizde bu kulaklık problemini çok hissederek yaşamaya devam ediyoruz. Her zaman suyun verimli kullanılması, çok önemli bir amacımız ve hedefimizdir. Kuraklık döneminde suyun çok daha verimli kullanılması, bu yıl çok daha üst seviyeye çıkmaktadır. Suyun verimli kullanılması için, bakanlığımız ülke çapında eğitim ve çiftçi bilinçlendirmesine büyük önem vermektedir. Bu hususta basınçlı, kontrollü sulama sistemlerinin hayata geçirilmesini, çokça önemsiyoruz. 150 milyon liralık bir kaynağı, suyun kontrollü ve tasarruflu şekilde kullanılmasını sağlamak için üreticilerimize sunduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı oldu biliyorsunuz. Henüz kararnamesi yayınlanmadı. Fakat kuraklıktan etkilenen üreticimize, dekar başına 100 liraya kadar kuraklık zarar tazmini yapılacaktır. Hasar oranına göre üreticilerimize sürdürebilir tarımı sağlamak üzere, gerekli destekler yapılacaktır” dedi.

            Konuşmalarının devamında; büyükbaş hayvancılığın, ülke genelinde yeterli seviyeye geldiğini belirten Sayın TUNÇ, “Hayvancılık büyüyor, büyüyünce de yayla ihtiyacı doğuyor.

Küçükbaş hayvan da yaklaşık 54 milyon civarında. Küçükbaşta 80 milyonu bulalım diye hedefliyoruz. Bir insan karşılığında bir küçükbaş hayvanımız olsun istiyoruz. Artık siz hayvan sayısını artırdıkça, Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne bu hayvanları besleyecek otu temin edemiyoruz. Şu an görüyoruz ki, meralara bu konuda birazcık baskı oluşuyor. Hayvan varlığımız arttıkça da problemler artıyor. Mevcut mera alanlarımız için ıslah projelerimiz var. Tunceli’mizin birçok köyü orman köyüdür. Orman Genel Müdürlüğümüzün bu alanda destek kredileriyle, bir pozitif ayrımcılık yapılacağına dair bölge müdürlüğümüzden gerekli garantiyi aldık. Tunceli´de şu ana kadar 27 milyon liralık yatırım yapılmış ama Tunceli´nin daha çok ihtiyacı var. İnşallah ormancılık yatırımlarını arttıracağız” diye konuştu.  Daha sonra Kırsal Kalkınma Ekonomik Yatırımları kapsamında Tunceli ili için başvurusu yapılan 13 projenin de kabul edildiğini müjdeledi.

            Bakan Yardımcısından sonra konuşan Tunceli Valimiz Sayın Mehmet Ali ÖZKAN ise, Tunceli´nin tarım ve turizmde gelecek aradığını belirterek, şunları söyledi: “Biz Tunceli´yi tarif ederken hep şunu söyleriz; Tunceli, toprakla yoğurulan, toprakla buluşan ve topraktan gelecek arayan bir kent.

Bu vesileyle Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın bize olan katkıları ve destekleri, bizim açımızdan bir yol, bir gelecek ve bir umuttur. “Yapılan konuşmaların ardından İl Müftüsü tarafından yapılan dua akabinde tüm protokolce kurdele kesimiyle beraber İl Tarım ve Orman Müdürlüğü binası hizmete açıldı..