Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-04-2022 19:32   Güncelleme : 06-04-2022 19:32

GÖÇER SÜRÜ SAHİPLERİNE KİRALANAN MERA VE YAYLALARDA YAŞANAN SORUNLARLA İLGİLİ TOPLANTILARIN İKİNCİSİ OVACIK İLÇESİ’NDE YAPILDI

GÖÇER SÜRÜ SAHİPLERİNE KİRALANAN MERA VE YAYLALARDA YAŞANAN SORUNLARLA İLGİLİ TOPLANTILARIN İKİNCİSİ OVACIK İLÇESİ’NDE YAPILDI

GÖÇER SÜRÜ SAHİPLERİNE KİRALANAN MERA VE YAYLALARDA YAŞANAN SORUNLARLA İLGİLİ TOPLANTILARIN İKİNCİSİ OVACIK İLÇESİ’NDE YAPILDI

İlimiz sınırları dahilinde bulunan ve ihtiyaç fazlası olarak İl Mera Komisyonu tarafından göçer sürü sahiplerine kiraya verilen mera ve yaylalarda geçmiş yıllarda yaşanan sorunların tespiti ve 2022 yılı otlatma sezonunda yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıların ikincisi Ovacık İlçesi’nde yapıldı.

İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantıya, İl Müdürümüz Saadettin TAŞKESEN, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Emrah ÇELİK, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Vekili Selman TOPRAKÇI, Ovacık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin ALBAYRAK, Tunceli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeynel ERDOĞAN ve köy muhtarları katıldı.

İl Müdürümüz Saadettin TAŞKESEN toplantıda yaptığı açılış konuşmasında “Bu toplantıları Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda yaylalarda yaşanan sorunlar ile ilgili sizlerin yaşadığı sorunları belirlemek ve bu konudaki görüş ve önerilerinizi dikkate alarak önceden gerekli önlemleri almak amacıyla gerçekleştiriyoruz. Burada dile getirdiğiniz sorunlarınız ile ilgili sizlere mutlaka dönüş yapacağız. Mera ve yaylalarda yıllardır yaşanan sorunların önüne geçmek için bu yıl yayınladığımız Valilik Genel Emrinde önemli değişiklikler yaptık. Bu nedenle tüm muhtarlarımızın Valilik Genel Emrini okumalarının kendi yetki ve sorumluluklarının farkına varmaları açısından faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

İl Müdürümüzün konuşmasının ardından söz alan köy muhtarları, geçmiş yılarda köylerinde göçer sürü sahipleri ile yaşadıkları sorunları aktararak, benzer sorunlarla karşılaşmamak için 2022 yılı otlatma sezonunda gerekli tedbirlerin alınmasını talep ettiler.  Toplantının moderatörlüğünü de yapan İl Müdürümüz Saadettin TAŞKESEN sorunları tek tek not alıp gerekli tüm önlemlerin alınacağını belirtti.

Toplantıdan önce Ovacık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ilk ziyaretini gerçekleştiren İl Müdürümüz Saadettin TAŞKESEN kurum personeliyle tanışarak bir süre sohbet etti.

Toplantının ardından Ovacık İlçe Kaymakamı Sayın Emre DÜNDAR’ ı makamında ziyaret eden İl Müdürümüz buradan Koyungölü Köyü’nde atıl durumda bulunan mandıraya giderek incelemelerde bulundu.