Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 19:12   Güncelleme : 07-04-2022 19:12

GÖÇER SÜRÜ SAHİPLERİNE KİRALANAN MERA VE YAYLALARDA YAŞANAN SORUNLARLA İLGİLİ PÜLÜMÜR İLÇESİNDE TOPLANTI YAPILDI

GÖÇER SÜRÜ SAHİPLERİNE KİRALANAN MERA VE YAYLALARDA YAŞANAN SORUNLARLA İLGİLİ PÜLÜMÜR İLÇESİNDE TOPLANTI YAPILDI

GÖÇER SÜRÜ SAHİPLERİNE KİRALANAN MERA VE YAYLALARDA YAŞANAN SORUNLARLA İLGİLİ PÜLÜMÜR İLÇESİNDE TOPLANTI YAPILDI

İlimiz sınırları dahilinde bulunan ve ihtiyaç fazlası olarak İl Mera Komisyonu tarafından göçer sürü sahiplerine kiraya verilen mera ve yaylalarda geçmiş yıllarda yaşanan sorunların tespiti ve 2022 yılı otlatma sezonunda yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi amacıyla Pülümür İlçesi’nde toplantı yapıldı.

İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Müdürümüz Saadettin TAŞKESEN, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ramazan ONURCAN, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Fatih BAŞDEMİR, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Vekili Selman TOPRAKÇI, Pülümür İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vekili Yusuf YÜKSEL, İl Genel Meclis Üyeleri Hüseyin ASLAN ve Meftun KILIÇ, Tunceli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeynel ERDOĞAN ile köy muhtarları katıldı.

İl Müdürümüz Saadettin TAŞKESEN toplantıda yaptığı konuşmasında yaylalarda yaşanan sorunların temelinde, mera ve yaylaların kiralanmasındaki geleneksel uygulamalar ile 4342 Sayılı Mera Kanununda yer alan kiralama hükümlerinin örtüşmemesinden kaynaklandığını, yaşanan sorunları en asgari düzeye indirmek amacıyla bu toplantının düzenlendiğini belirtti. İl Müdürümüz ayrıca sürü sahiplerinin mağduriyetlerinin önüne geçmek amacıyla Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda 2022 yılı otlatma sezonunda hayvan başına 9 TL ücret karşılığında yaylaların kiraya verildiğinin altını çizdi.

İl Müdürümüzün konuşmalarının ardından söz alan Tunceli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeynel ERDOĞAN, bu yıl üreticilerimizin adına birlik olarak ihaleye katıldıklarını ve bu uygulamayı ülkemizde gerçekleştiren tek birlik olduklarını belirtti.

Birlik başkanının konuşmasının ardından söz alan köy muhtarları, geçmiş yılarda köylerinde göçer sürü sahipleri ile yaşadıkları sorunları aktararak, benzer sorunlarla karşılaşmamak için 2022 yılı otlatma sezonunda gerekli tedbirlerin alınmasını talep ettiler.  Toplantının moderatörlüğünü de yapan İl Müdürümüz Saadettin TAŞKESEN sorunları tek tek not alıp gerekli tüm önlemlerin alınacağını belirtti.

Toplantının ardından Pülümür İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ilk ziyaretini gerçekleştiren İl Müdürümüz Saadettin TAŞKESEN kurum personeliyle bir süre sohbet etti.