Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-11-2021 02:15   Güncelleme : 25-11-2021 02:15

GIDANI KORU Sofrana Sahip Çık!

GIDANI KORU Sofrana Sahip Çık!

GIDANI KORU Sofrana Sahip Çık!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı gıda kaybı ve israfı hakkında kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirmek için 20.05.2020 tarihinde “GIDANI KORU Sofrana Sahip Çık!” ulusal kampanyasını başlatmıştır.

        Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, projenin görünürlüğünün arttırılması amacıyla yapılan çalışmalarımız devam etmektedir.  Kampanyanın yayım faaliyetlerinin bir parçası olarak, İlimiz Burmageçit Köyü’nde 23.11.2021 tarihinde “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” konulu eğitim çalışması yürütülmüştür.

        Bu kampanya ile üretimin ilk aşaması olan topraktan, son tüketicinin sofrasına kadar tüm aşamalardaki kayıp ve israfın ne düzeyde olduğu, milli kaynaklarımıza, doğaya ve iklim değişikliğindeki etkilerine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Covid-19 salgını dolayısıyla gerekli tedbirlerin alındığı yayım çalışmasında, köy meydanında stand kurulmuş, Gıda Kontrol Görevlilerimizce köydeki haneler kapı kapı dolaşılarak bilgilendirme çalışması yapılmıştır. Ayrıca katılımcılara kampanyamızın logosunun basılı olduğu bez alışveriş çantaları ve önlük hediye edilmiştir.  

İl Müdürlüğümüzce yürütülen bu yayım çalışmaları ile gıda kaybı ve israfının azaltılmasının yararları ile ilgili tüketicinin bilgisinin arttırılması ve israfı önleyici davranışların benimsenerek, tüketicinin gıdayı tüketme alışkanlıklarında uzun soluklu değişim hedeflenmektedir.

Halkımızı “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’ kampanyasının internet adresini www.gidanikoru.com ziyaret etmeye ve  Sende Söz Ver Rekor Gelsin!  adlı dünyada çevre ve sürdürülebilirlik konusunda en çok imza toplanan çevrimiçi kampanya olmak için birlik olmaya davet ediyoruz.