Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 04:37   Güncelleme : 31-05-2021 04:37

Gıda Denetimleri Ramazan Ayında Artarak Devam Ediyor

​ Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gıda üretim ve satış yerlerine yönelik gıda denetimleri ilimiz genelinde Ramazan ayı boyunca devam etmektedir

Gıda Denetimleri Ramazan Ayında Artarak Devam Ediyor

Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gıda üretim ve satış yerlerine yönelik gıda denetimleri ilimiz genelinde Ramazan ayı boyunca devam etmektedir. Ramazan ayında halkın beslenme alışkanlıklarında oluşan değişiklikler göz önünde bulundurularak; özellikle et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile pastane, tatlı, şekerleme v.b. satış ve üretim yerleri, ekmek fırınları, ramazan paketi adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satışının yapıldığı yerler ve yoğun alışveriş yapılan diğer perakende işletmelerde ürün etiket ve muhafaza koşulları ile işletmelerin hijyen koşullarının denetlenmesine ağırlık verilmektedir.

Gerçekleştirilen bu denetimlerde, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında işletmelerde çalışan personelin maske eldiven kullanımı, açıkta ürün satışının engellenmesi, müşteri ve çalışanların kullanımı için el dezenfektanlarının bulundurulması, sosyal mesafenin korunması gibi virüsün yayılmasını engellemeye yönelik uygulamaların kontrolleri de gıda kontrol görevlilerimizce yürütülmektedir.

 Ayrıca tam kapanma döneminde olduğumuz bu günlerde gıda işletmelerince “paket servis” uygulamasında, özellikle kuryelerin el temizliği, eldiven ve maske kullanımına dikkat edilmesi, kuryeden ya da müşteriden kaynaklı iki yönlü virüs bulaşma riski de göz önünde bulundurularak, gerekli önlemlerin alınmasına yönelik denetimler yapılmakta, işletme yetkilisi ve çalışanları bilgilendirilmektedir.

Vatandaşlarımızın Ramazan ayını sağlıklı ve huzur içerisinde geçirmeleri için gıda kontrol ekiplerimiz sürekli görev başında olup, gıda denetimlerimiz artarak devam edecektir.

Tüm ihbar ve şikâyetlerinizi Alo 174 Gıda Hattına ya da “0501 174 0 174” numaralı Whatsapp Gıda İhbar Hattı’na bildirebilirsiniz.