Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 00:38   Güncelleme : 07-04-2022 00:38

ÇİFTÇİLERİMİZE %75 HİBE DESTEKLİ YAKLAŞIK 40 TON KURU FASULYE VE NOHUT TOHUMU DAĞITILDI

ÇİFTÇİLERİMİZE %75 HİBE DESTEKLİ YAKLAŞIK 40 TON KURU FASULYE VE NOHUT TOHUMU DAĞITILDI

ÇİFTÇİLERİMİZE %75 HİBE DESTEKLİ YAKLAŞIK 40 TON KURU FASULYE VE NOHUT TOHUMU DAĞITILDI

Bakanlığımızın tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi için ekim programında yer almayan, ÇKS kaydı olmayan atıl durumdaki alanlar ve nadasa ayrılan tarımsal alanlar başta olmak üzere uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanmak suretiyle bitkisel üretimin artırılması ve hasat sonrası ürün işlemeye yönelik yatırım projelerinin desteklemesine katkı sağlayarak çiftçilerimize gelir elde etmesini ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi bünyesinde İlimizde yürütülen “Tunceli İli’nde Kuru Fasulye ve Nohut Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında çiftçilerimize yaklaşık 40 ton kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı.

 

Tohum dağıtımı için İl Müdürlüğümüz hizmet binasının bahçesinde düzenlenen törene Vali Yardımcısı Uğur KARAKAYA, İl Müdürümüz Saadettin TAŞKESEN, kurum personelleri ve çiftçilerimiz katıldı. Vali Yardımcısı Uğur KARAKAYA törende yaptığı konuşmasında “Bizler bereketli topraklar üzerinde yaşıyoruz. Ancak siz değerli çiftçilerimiz baharın soğuğunda, yazın sıcağında yüreğinizden emek katmadıkça bu bereket ortaya çıkmaz. Bizler bugün Tunceli’de özellikler kuru fasulye ve nohut üretiminde marka değeri taşıyoruz. Bugün burada Sayın Bakanlığımızın desteklediği 763.000,00 TL’ lik yatırım ile sizlere % 75 hibe destekli olarak sağlanan kuru fasulye ve nohut tohumlarını dağıtmak için bir araya geldik. Dağıttığımız bu tohumlardan iyi bir verim almanızı ve bereketli olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

İlimiz merkez ve bağlı ilçelerde yürütülecek proje ile toplam 195 çiftçimiz ile 3.500 dekar alanda Azkan çeşidi nohut ve 450 dekar alanda Doruk ve Şeker çeşidi kuru fasulye üretimi gerçekleştirilecektir.