Gündem
Giriş Tarihi : 08-01-2022 16:58   Güncelleme : 08-01-2022 16:58

Belediyemiz Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi: Yusuf Cengiz Sergi Salonu Açılışı

Belediyemiz Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi: Yusuf Cengiz Sergi Salonu Açılışı

Belediyemiz Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi: Yusuf Cengiz Sergi Salonu Açılışı

Belediyemiz Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi içerisinde yer alan Yusuf Cengiz Sergi Salonu açıldı.

Yusuf Cengiz’in çocukları tarafından düzenlenen ve aralarında Cemal Süreya, Ahmed Arif, Yılmaz Güney, Enver Gökçe, Sait Kırmızıtoprak, Nazım Hikmet, Abdullah Nefes, Can Yücel gibi pek çok şair ve yazarın el yazısı mektup ve şiirlerinin, Av. Halit Çelenk’in Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının savunmasını yazdığı daktilosunun, belgelerin, Alevi el yazmalar ve cõnklerinin bulunduğu, Dersim tarihi ile ilgili belge ve fotoğraflarının yer aldığı salonun açılışına yazar, sanatçı, gazeteci, akademisyen, siyasi parti ve kurum temsilcileri, Yusuf Cengiz’in ailesi ile çok sayıda kişi katıldı.

Rahatsızlığından kaynaklı telekonferans yoluyla açılışa katılan Belediye Başkanımız Fatih Mehmet  Maçoğlu, Yusuf Cengiz’in ailesine ve emeği geçenlere teşekkür ederek “Bu kütüphane ve Yusuf Cengiz Sergi Salonu hepimiz için değerlidir” diye konuştu.

Yusuf Cengiz’in oğlu yazar Hüseyin Cengiz, “Söz uçar yazı kalır referansıyla oluşturulan sergide çok değerli bilgi ve belgeler var. Sergi salonundan ziyade Dersim’in kültürünü özetleyen bir müze niteliğindedir” dedi.

Araştırmacı Yazar Mesut Özcan, “Yusuf Cengiz’in benim için de büyük bir önemi var. Yusuf Cengiz adının Tunceli Belediyesi Vecihi Timuroğlu Kütüphanesinde yer alması çok değerlidir. Yusuf Cengiz’in ailesine, Hüseyin Cengiz’e teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Konuklar, açılışı gerçekleştirilen sergi salonunda izlenimde bulundular.