Gündem
Giriş Tarihi : 01-07-2021 03:39   Güncelleme : 01-07-2021 03:39

Belediye Fen İşleri Müdürlüğümüzden Açıklama

Küresel ısınmayla beraber iklim değişikliğine ilişkin ciddi sorunlar yaşıyoruz

Belediye Fen İşleri Müdürlüğümüzden Açıklama

Küresel ısınmayla beraber iklim değişikliğine ilişkin ciddi sorunlar yaşıyoruz. Kuraklık bu sorunların başında geliyor. Belediye Fen İşleri Müdürlüğümüz ilimiz merkezde kuraklık sebebiyle yaşanan su sıkıntısına dair açıklama yaptı. Açıklamanın tamamı şöyle:

Değerli Dersim halkı,

Dünyada da Türkiye’de de küresel ısınmayla beraber iklim değişikliklerine bağlı ciddi sorunlar yaşıyoruz, kuraklık bu sorunların başında geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmesine göre Dersim merkezde de çok şiddetli kuraklık yaşanmaktadır. Kuraklığın etkisiyle kentin su ihtiyacını karşılayan kaynaklar kuruma noktasına gelmiştir. Bu nedenle, kent merkezinin su ihtiyacı Zağge2 (Kırkgöze) ve 2 adet sondaj kuyusundaki pompalardan karşılanmaktadır.

Şehir merkezinde içme suyu ile ilgili olumsuz bir durum yaşanmaması için 3. sondaj kuyusunun devreye alınması ve bazı depolara otomasyon sisteminin kurulması çalışması devam etmektedir. Kayıp-kaçakla mücadele etmek için oluşturulan ekip güçlendirilerek denetimler artırılmıştır. Alınan bu tedbirlerin yanında halkımızın suyu tasarruflu kullanması büyük önem taşımaktadır. İklim değişikliği ve onun olumsuz etkilerine karşı mücadele etmek, kuraklığın etkilerini en aza indirmek için bundan sonra kaynaklarımızı her zamankinden daha fazla korumak ve daha fazla tasarruf etmek hepimizin görevi.

Belediyemizin alacağı/almakta olduğu önlemler ile beraber toplumsal duyarlılıkla su tasarrufunu artırarak sularımızı doğru ve verimli kullanabiliriz.