Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-07-2021 17:52   Güncelleme : 30-07-2021 17:52

Aksu Çeşidi Nohut Hasadı Gerçekleşti

​ 29

Aksu Çeşidi Nohut Hasadı Gerçekleşti

29.07.2021 tarihinde Valiliğimiz ve Müdürlüğümüzce Burmageçit köyünde ‘Aksu Nohut Çeşidi Demonstrasyon Projesi’ ile ilgili tarla günü etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlik İl Müdürümüz Orhan KAYA, Tunceli Ziraat Odası Başkanı Süleyman ULUÇ, Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü temsilcileri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeynel AÇIKGÖZ ve Çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Demonstrasyon projemizin amacı kurak giden iklim şartlarına uyumlu daha fazla verim veren bitki türlerinin ilimizde yetiştirilmesini yaygınlaştırmak, ürün desenini çeşitlendirmek, üreticilerin alternatif ürünlere yönlendirmek şeklindedir.

Yaptığımız demonstrasyon çalışması 10’ar dekar olmak üzere toplamda 20 dekar alanda gerçekleştirilmiş olup 300 kg tohum kullanılmıştır. Toprak analizi yapılmış olup analiz sonuçlarına göre 200 kg kimyevi gübre desteği sağlanmıştır. Dekara 240 kg verim alınmış olup toplamda 4800 kg ürün elde edilmiştir. Bu yılın kurak geçmesi nedeniyle elde edilen verim en alt seviyede olmuş olup iklim şartlarının daha uygun olduğu dönemde dekara alınan verimin daha yüksek olacağı aşikardır.

İlimize ve üreticilerimize katkılarından dolayı en başta Sn Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanımız ve Sayın Valimize teşekkür ederiz.