Gündem
Giriş Tarihi : 29-12-2021 22:42   Güncelleme : 29-12-2021 22:42

1.Dersim Tanıtım Günleri-İstanbul

1.Dersim Tanıtım Günleri-İstanbul

1.Dersim Tanıtım Günleri-İstanbul

1.Dersim Tanıtım Günlerine katılan Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu açılışta yaptığı konuşmada, “Dersimliler ayak izlerinin gözyaşlarını silmek adına, dağın zirvesinde öten kuşuna, kuruyan çeşmesine, önünü kapatmak isteyen baraj anlayışına karşı mutlaka tarlasına, taşına, toprağına, köyüne, ziyaretlerine hepsine sahip çıkmak zorunda” ifadelerini kullandı.

Dersim Tanıtım Günleri İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanında başladı. Bu yıl ilk kez düzenlenecek etkinlik bugün başlayarak 2 Ocak tarihine kadar sürecek.

Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik ve DEDEF Başkanı Özkan Tacar’ın da katılımıyla açılışı yapılan etkinliğe İBB yetkilileri, siyasi parti milletvekilleri, çeşitli kurum temsilcileri de destek verdi.

“Dersim’e Dönün; Topraklarınıza Ziyaretlerinize Sahip Çıkın!”

Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, açılışta yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Dersimlilere düşen bir görev var değerli dostlar; Dersimliler ayak izlerinin gözyaşlarını silmek adına, dağın zirvesinde öten kuşuna, kuruyan çeşmesine, önünü kapatmak isteyen baraj anlayışına karşı mutlaka tarlasına, taşına, toprağına, köyüne, ziyaretlerine hepsine sahip çıkmak zorunda.

Sizlere son bir görev düşüyor; ya ayak izlerinizin gözyaşlarını sileceksiniz ya da bugün doğan bütün çocuklarımızın kültürünü, doğasını bizi yok etmeye çalışanlara teslim edeceksiniz. Sizlerden beklentimiz; Dersim’e dönün, Dersim’e ikametinizi alın. Köyünüze, toprağınıza, ziyaretlerinize sahip çıkın.

Bir araya gelip doğaya ve cana yaşama hakkına olan saygımızla bizi yok etmeye çalışanları geri püskürtmemiz lazım. Yeni bir dünya mümkün. Hepinizi bu yeni dünyada buluşmak üzere selamlıyorum.”

Başkan Maçoğlu, “Etkinliği düzenleyen Dersim Dernekleri Federasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve emeği geçen, katkı sunan tüm dostlara, yoldaşlara teşekkür ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.

1. Dersim Tanıtım Günleri’nde kurulacak stantlarda Ovacık Doğal Kooperatifi Ürünleri, Dersim’e ait birçok çeşit ürün satılacak, kültürel faaliyetler gerçekleştirilecek. Alanda aynı zamanda diğer kurumlara ait çadır ve stantlar da açılıyor.

Etkinlikte ilk gün Dersimli sanatçılar Ender Balkır, Selçuk Balcı, Seyfi Yerlikaya, Doğan Çelik sahne alacak. İkinci gün ise Metin-Kemal Kahraman, Yılmaz Çelik, Hüseyin Deniz, Nurettin Güleç, Grup Munzur, Şenol Akdağ, Hüseyin Ay ve Kibar Aslan sahneye çıkacak.

Beş gün sürecek etkinlikte Dersimli yazarlar da kitaplarını imzalayacak, söyleşiler gerçekleştirecek. Şükrü Aslan, İbrahim Varlı, Serhat Halis, Murat Kahraman, Akın Yanardağ, Ali Kaya, Bahar Kızıl, Cafer Solgun, Cemal Taş, Birgül Özgül, Erol Erkılıç, Hülya Güntaş, Hüseyin Koca, Hüseyin Ayrılmaz, Remzi Aydın, Niyazi Yaşar, Nurettin Aslan, Ozan Kimsesiz, etkinlikte yer alacak isimlerden bazıları.